Raseinių rajono savivaldybė

Raseinių rajono savivaldybė
Raseinių rajono savivaldybė
Raseinių rajonas yra Kauno apskrities šiaurės vakarinėje dalyje, Žemaitijoje. Rajono centras – Raseiniai.
V. Kudirkos g. 5, LT-60150 Raseiniai
Į. kodas 288740810
Telefonas +370 428 79600
Raseinių rajono savivaldybė

Statistika

31 192 
Gyventojų skaičius
20  žm./km²
Gyventojų tankumas
1573  km²
Plotas
428 
Telefono kodas

Raseinių rajono savivaldybės istorija


Nuo neatmenamų laikų Dubysos pakrantėse gyveno žmonės, tai liudija aukštai virš Dubysos slėnių išlikę, legendomis ir padavimais apipinti piliakalniai bei seniai pamiršti ir išnykę senkapiai. 

1253 metais Lietuvos karalius Mindaugas savo raštuose pirmą kartą paminėjo Raseinius, Ariogalą, Betygalą ir Viduklę. 

Yra daug padavimų apie Raseinių vietovardžio kilmę. Viename iš jų pasakojama, kad toje vietoje, kur šiandien stovi Raseinių miestas – istorinė Žemaičių sostinė, ant kalvos, po šimtamečiu ąžuolu, rusenusi šventoji ugnis. Todėl ši vieta buvo pavadinta Rusene, vėliau Raseine ir pagaliau Raseiniais. 

Miestas ėmė augti nurimus karams su kryžiuočiais. 1416 m. Žemaičių krikšto metu buvo pastatytos pirmosios Romos katalikų bažnyčios Betygaloje, Ariogaloje, Viduklėje ir Raseiniuose. 

XV a. Raseiniai tapo pavieto (krašto) centru. Nuo 1585 m. Raseiniai buvo nuolatine Žemaitijos seimelių posėdžių vieta, visos srities teismo įstaigų ir archyvo būstine, čia vykdavo bajorų suvažiavimai, kariuomenės pratybos ir pasirodymai. Raseiniai buvo politinis ekonominis centras, Žemaitijos sostinė.
1642 metais Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius Raseiniuose įkurdino vienuolius dominikonus. XVIII amžiuje buvo pastatyta mūrinė baroko stiliaus bažnyčia ir vienuolynas. 

XVII-XVIII amžiuje Raseinių kraštas pergyveno vidaus karą, gaisrus, badą ir marą, švedų antplūdžius, nusinešusius daugybę gyvybių. 

1792 m. paskutinis Lietuvos ir Lenkijos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis Ariogalai ir Raseiniams suteikė atnaujinamąsias privilegijas, patvirtindamas Magdeburgo teises ir herbus. 

1831 m. kovo mėn. Raseiniuose, anksčiausiai Lietuvoje, pakelta sukilimo vėliava. 

Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje, 1918 m. lapkričio 13 d. susirinkę miesto gyventojai įkūrė savivaldą, pradėjo atstatyti karo nuniokotą kraštą. Raseinių apskrities miestai ir miesteliai augo, buvo statomos naujos bažnyčios ir mokyklos, pieninės, grindžiamos gatvės. 

1934 m. buvusioje Raseinių m. turgaus aikštėje pastatytas Lietuvos Nepriklausomybės paminklas, vėliau pavadintas "Žemaičiu", simbolizuojantis žemaičių stiprybę ir atkaklumą kovoje už laisvę. 

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Raseiniai, keletą kartų ėję iš rankų į rankas, buvo sudeginti ir sugriauti. Okupacijų metais kraštas skaudžiai nukentėjo, daug žmonių suimta, kalinta, nužudyta, ištremta.
Nors būta sunkumų, nepriteklių, miestas vėl pakilo: buvo statomi nauji pastatai, gausėjo gyventojų. Atgimimas tvirtai atėjo į Raseinius.

2003 m. miestas atšventė 750 metų jubiliejų. Raseinių miesto jubiliejaus proga pastatytas Nepriklausomybės gynėjų aikštėje Miesto laikrodis pradėjo skaičiuoti laiką.


Naujausi Europos Sąjungos ir NATO viešųjų pirkimų skelbimai. Dalyvaukite ES ir NATO viešųjų pirkimų konkursuose ir užsitarnaukite tarptautinį pripažinimą. Būti ES ar NATO partneriu – puiki galimybė kiekvienai įmonei.

Naujienos
Tarptautinis senturgis – savaitgalį Kaune Tarptautinis senturgis – savaitgalį Kaune
2023-10-02
Spalio 6–8 dienomis Kaune, prekybos miestelio „Urmas“ teritorijoje, vyks tradicinis tarptautinis sendaikčių turgus, kuriame l...
Ko tėveliai neturėtų drausti savo vaikams? Ko tėveliai neturėtų drausti savo vaikams?
2023-09-28
Ne paslaptis, kad tėveliai savo vaikams neleidžia daryti daugybės įvairių dalykų ir tai yra suprantama, kadangi tai – vienas...
Kokias klaidas, augindami vaikus, daro tėvai? Kokias klaidas, augindami vaikus, daro tėvai?
2023-09-28
Įprasta galvoti, kad tėvai, augindami vaikus, juos nuolat moko. Nors taip ir yra, verta akcentuoti, kad, visgi, šioje nuostab...
Kodėl infliacija nebėra didžiausia Lietuvos problema? Kodėl infliacija nebėra didžiausia Lietuvos problema?
2023-09-27
Rugsėjį, po keturių mėnesių pertraukos, Lietuvoje vėl užfiksuota teigiama mėnesinė infliacija, kuomet kainos buvo 0,7 proc. d...
Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.