Naujienos

Ar galiu kirsti mišką be leidimo?

2024-05-21
Ar galiu kirsti mišką be leidimo?

Miškų kirtimas Lietuvoje yra svarbi tema, kuri kelia daug klausimų ir reikalauja atitinkamo reguliavimo. Daugelis žmonių nusprendžia kirsti mišką dėl įvairių priežasčių – nuo medienos gavybos iki miško atnaujinimo ir priežiūros darbų. Tačiau prieš pradedant kirtimo darbus, svarbu suprasti, kokie yra kirtimo tipai ir kokios taisyklės galioja Lietuvoje.

Kodėl reikia kirsti mišką?

Yra keletas priežasčių, kodėl žmonės nusprendžia kirsti mišką:

  1. Medienos gavyba: mediena dažnai naudojama statybose, baldų gamyboje ir kitose pramonės šakose.
  2. Miško atnaujinimas: senų ar sergančių medžių kirtimas leidžia atnaujinti mišką ir suteikti vietos naujai augantiems medžiams.
  3. Sanitariniai darbai: ligos ir kenkėjai gali sugadinti medžius, todėl būtina atlikti sanitarinius kirtimus, siekiant išvengti jų plitimo.

Miško kirtimo tipai

Miško kirtimas gali būti skirstomas į keletą pagrindinių tipų:

  1. Pagrindiniai miško kirtimo darbai: tai planiniai kirtimai, kurių tikslas yra medienos gavyba. Pagrindiniai kirtimai apima visų ar dalies medžių iškirtimą tam tikrame plote, siekiant gauti komercinę naudą.
  2. Ugdomieji miško kirtimo darbai: šie kirtimai atliekami siekiant pagerinti miško struktūrą ir sąlygas likusiems medžiams. Ugdomieji kirtimai dažnai apima tankių jaunų miškų retinimą, siekiant pagerinti šviesos ir maistinių medžiagų prieinamumą.
  3. Sanitariniai miško kirtimo darbai: sanitariniai kirtimai atliekami siekiant pašalinti ligotus, pažeistus ar pavojingus medžius. Tai padeda išvengti ligų ir kenkėjų plitimo bei pagerinti bendrą miško sveikatą.

Lietuvos įstatymai dėl miško kirtimo

Lietuvoje miškų kirtimas yra griežtai reguliuojamas įstatymais, siekiant užtikrinti tvarią miškų valdymo praktiką ir apsaugoti aplinką. Pagal Lietuvos Respublikos miškų įstatymą, yra keletas svarbių taisyklių, kurių reikia laikytis:

  1. Kirtimo leidimai: norint atlikti pagrindinius ir ugdomuosius kirtimus, būtina gauti leidimą iš Valstybinės miškų tarnybos (VMT) arba savivaldybės. Leidimas išduodamas tik po to, kai įvertinama kirtimo vieta ir sąlygos.
  2. Kirtimo planai: miško savininkai privalo parengti miško kirtimo planus, kuriuose nurodoma kirtimo apimtis, metodai ir tikslai. Šie planai turi būti suderinti su atitinkamomis institucijomis.
  3. Sanitariniai kirtimai: sanitariniams kirtimams dažnai nereikia specialaus leidimo, tačiau jie turi būti atlikti laikantis nustatytų taisyklių ir reglamentų, siekiant užtikrinti aplinkos apsaugą.

Ar galiu kirsti mišką be leidimo?

Lietuvoje be leidimo galima atlikti tik tam tikrus ribotus miško kirtimo darbus. Štai kelios išimtys, kai miško savininkas gali kirsti mišką be leidimo ar pranešimo apie ketinimą kirsti:

  1. Ribinės sklypo linijos prakirtimas: miško savininkas gali prakirsti ribinę sklypo liniją iki 1,5 metro į savo miško valdos pusę be leidimo.
  2. Sausuolių ir pavienių vėjovartų kirtimas: jei miške yra sausuolių ar pavienių medžių, kurie buvo nuversti vėjo, juos galima kirsti be specialaus leidimo.
  3. Jaunuolynų ugdymo kirtimai: jaunuolynų ugdymo kirtimai, atliekami iki 20 metų amžiaus medynuose, taip pat gali būti atliekami be leidimo.

Kreipkitės į profesionalus

Miškų kirtimas ir valdymas gali būti sudėtingas procesas, reikalaujantis žinių ir patirties. Jei nesate tikri, kaip tinkamai prižiūrėti savo mišką ar kokius kirtimo darbus atlikti, kreipkitės į profesionalius miško valdymo specialistus. Jie padės parengti kirtimo planus, gauti reikalingus leidimus ir užtikrinti, kad visi darbai būtų atlikti laikantis įstatymų ir geriausios praktikos principų. Be to, specialistai gali pasiūlyti ir miškų supirkimo paslaugas, jei nuspręstumėte parduoti savo mišką.

 
Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.