Ketvirtadienis, balandžio 18 d.

Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus

Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus
Jurgis ir Marija Šlapeliai buvo iškilios asmenybės. Jų veikla padėjo išlikti Lietuvių tautos pamatui – kalbai ir kultūrai.
Pilies g. 40, 01123 Vilnius
Į. kodas 300110243
Telefonas +370 5 261 0771

Keturiasdešimtuoju numeriu pažymėtas Pilies gatvės namas, į kurį Marijos ir Jurgio Šlapelių šeima iš Saracėnų gatvės atsikraustė 1926 m., turi seną savo gyvenimo istoriją. Šioje vietoje stovėjusį namą mena jo pagrindas – XV–XVI a. rūsiai. Šalia buvo stačiatikių metropolito jurisdika su cerkvėmis ir savitu gyvenimo ritmu. Tačiau apie tą laikotarpį nėra išlikusių jokių duomenų, jokių įrašų miesto vaito teismų knygos magistrato jurisdikos dokumentuose. Pokario metais pastatas buvo nacionalizuotas ir rekonstruotas.

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę JAV gyvenanti Gražutė Šlapelytė-Sirutienė pradėjo rūpintis namo atgavimu. 1992 m. buvo atlikti Lietuvos kultūros paminklų sąrašuose buvusio namo istoriniai (Arimeta Vojevodskaitė) ir architektūriniai (Giedrė Juknevičienė) tyrimai. G. Šlapelytei-Sirutienei išimties tvarka 1996 m. pavyko atgauti nacionalizuotą tėvų namą. Vykdydama mamos testamentą šį turtą ji padovanojo Vilniaus miesto savivaldybei su sąlyga, kad jame būtų įrengtas Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus. Atlikus namo ir rūsio remontą tais pačiais metais muziejus buvo atidarytas. Jo pagrindą sudarė dukters Gražutės dovanoti šeimos daiktai, knygos, dokumentai ir ikonografinė medžiaga. Atkurtas butas, kuriame iki mirties 1977 m. gyveno Marija Šlapelienė, įrengta jų buvusio knygyno ekspozicija.


VIRTUALI EKSKURSIJA, pasidairykite

 

Panašios paslaugos

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.