Naujienos

Tyrimas: verslo nuotaikos Europoje – geresnės

2024-05-22
Tyrimas: verslo nuotaikos Europoje – geresnės
Trečdalis (32 proc.) įmonių vadovų Europoje pripažįsta, kad šiemet jų optimizmas dėl ekonomikos augimo yra didesnis negu prieš metus. Tuo metu maždaug pusė (56 proc.) sako, kad padėtis nepasikeitė.

Periodiškai „CEO Outlook Pulse“ tyrimą visame pasaulyje atliekanti profesinių paslaugų bendrovė EY pastebi, kad pusė (53 proc.) apklaustų vadovų Europoje šiemet planuoja gausesnes pajamas, o 60 proc. tikisi didesnio bendrovės pelno negu pernai.

Ekonomika sulėtėjo, bet pesimizmo mažai

Pasaulinio EY tyrimo išvadose pažymima, kad vos 12 proc. vadovų sako, kad šiemet jų valdomų verslų padėtis yra prastesnė negu pernai. Pesimistines pelno prognozes išsakė tik 9 proc. respondentų. Tik 8 proc. išreiškė nuogąstavimų dėl prastesnio pajamų augimo.

„Verslas Europoje, taip pat ir Baltijos regione, prisitaikė prie geopolitinės įtampos, susidorojo su tiekimo grandinių sutrikimais ir pereina į etapą, kai atslūgus infliacijai bei sumažėjus energijos kainų svyravimams vėl galima peržiūrėti investicijų planus. Naujus scenarijus bei nuosaikų optimizmą dėl ateities skatina tai, kad vis sparčiau artėja laikas, kai kapitalo kaina mažės ir įvairių projektų finansavimas atpigs“, – komentuoja Rolandas Laukaitis, profesinių paslaugų bendrovės EY Strategijos ir sandorių paslaugų praktikos partneris.

Pavasarį paskelbta Tarptautinio valiutos fondo (TVF) prognozė rodo, kad Europos Sąjungos ekonomikos augimas yra sulėtėjęs. Euro zonos ekonomika 2023 metais augo 0,4 proc., TVF prognozuoja, kad šiemet ji turėtų augti 0,8 procento.

Bunda sandorių rinka

R. Laukaitis atkreipia dėmesį, kad „CEO Outlook Pulse“ tyrime apklausti vadovai ir instituciniai investuotojai pozityviai vertina (M&A) sandorių rinkos perspektyvas 2024 metais, nors pernai rinka nebuvo aktyvi. Šiemet apklausa rodo, kad, lyginant su pernai, daugiau įmonių vadovų yra nusiteikę įsigijimams, taip pat didesnė dalis verslų planuoja parduoti turtą.

Dauguma institucinių investuotojų (61 proc.) mano, kad sandorių rinka šiemet išliks stabili, o trečdalis (34 proc.) tikisi, jog sandorių pagausės ir rinka suaktyvės.

„Panašūs lūkesčiai bei tendencijos pastebimos ir Baltijos šalyse – „sandorių žiema“ sparčiai traukiasi iš regiono. Lyginant su praėjusiais metais, susidomėjimas sandorių galimybėmis yra padidėjęs. Apžvelgiant ne viešą informaciją, rinkoje matomas suaktyvėjęs pasirengimas galimiems verslų pardavimams – namų darbus atlieka tiek mažesni verslai, tiek stambios infrastruktūros sektoriaus įmonės. Taip pat pastebima, jog pastaruoju laikotarpiu auga ir investuotojų suinteresuotumas“, – teigia EY Strategijos ir sandorių paslaugų praktikos partneris R. Laukaitis.

Verslosavaite.lt

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.