Trečiadienis, balandžio 24 d.

Naujienos

Situacija darbo rinkoje ir būdai, kaip pritraukti IT talentus

2021-11-16
Situacija darbo rinkoje ir būdai, kaip pritraukti IT talentus
Po pandemijos atsitiesiančiame pasaulyje juntamas ne tik energijos ir resursų, bet ir dirbančiųjų stygius. Kone kasdien girdime pranešimus apie darbuotojų stygių logistikos, statybų, prekybos ar gamybos sektoriuose, tačiau bene didžiausia kova pasaulyje verda dėl IT specialistų.

IT specialistai – labiausiai paklausūs darbo rinkoje

Nors aukštos kvalifikacijos darbuotojai yra vienas svarbiausių faktorių gerėjančiam Lietuvos investiciniam klimatui, toli gražu nėra paprasta užtikrinti nei pakankamo aukštos kvalifikacijos specialistų paruošimo, nei jų išlaikymo šalyje.

Didžiausi iššūkiai su kuriais susidūrė Lietuva ir kitos buvusio rytų bloko šalys – emigracija. Į užsienio šalis nutekėjo ne tik didesnio atlyginimo ieškantys nekvalifikuoti darbuotojai, tačiau ir aukštos kvalifikacijos specialistai.

Emigracijos mastai sumažėjo, tačiau pasaulinė konkurencinė kova dėl aukštos kvalifikacijos specialistų ir talentų išliko itin agresyvi.

E. komercijos sprendimus kuriančios IT kompanijos „Adeo Web“ vadovas Ignas Dombrauskis sako, kad lietuviškos kompanijos šiuo metu turi konkuruoti ne vienos su kitomis, bet kartu ir su visu pasauliu: „Technologijos jau senokai leido žmonėms dirbti bet kurioje šalyje įsikūrusioje kompanijoje. Vis tik, pandemija tai pavertė norma. Nors IT srities atlyginimai Lietuvoje sparčiai kyla į viršų, jie vis dar ne visada gali konkuruoti labiau technologijų sektorius išvysčiusių šalių kontekste.“

Finansinės priežastys paskatina nemažą dalį Lietuvos IT talentų nuotoliniu būdu dirbti JAV, UK ar kitų šalių kompanijose. Šios tendencijos aiškiai matomos pagal darbo rinkoje esančių laisvų darbo vietų skaičių. IT ir kitų, aukštos kvalifikacijos reikalaujančių sektorių darbo vietų pasiūla visada kur kas didesnė.

Mokslo ir studijų kokybė kelia nerimą

Dar viena iš priežasčių, kodėl paruošiama per mažai IT specialistų – nepakankamas technologijas, inžineriją ir matematiką norinčių studijų absolventų skaičius. 2019 m. aukštosios mokyklos Lietuvoje parengė 24,8 tūkst. aukštojo mokslo specialistų iš kurių beveik penktadalis - verslo ir administravimo specialistų (4,8 tūkst.). Kitas nemenkas iššūkis – kasmet tūkstančiais mažėjantis studentų skaičius.

Susirūpinimą kelia ir prastėjantys mokinių matematikos rezultatai. 2020 m. matematikos brandos egzaminą išlaikė vos 67,61 proc. abiturientų, todėl mokinių ugdymo kokybė išlieka didžiuliu galvos skausmu tiek specialistams, tiek valdininkams.

Tokios ateities prognozės IT kompanijų nedžiugina, tačiau „Adeo Web“ vadovas teigia, kad jauni specialistai šiuo metu nėra pagrindinė sektoriaus problema: „Nors ir tenka padirbėti, pradedančiuosius programuotojus pritraukti gana nesunku. Tikrieji iššūkiai kyla tuomet, kai ieškome bent kelerių metų patirtį turinčio ar senior lygio specialisto, giliai išmanančio savo sritį – dėl jų rinkoje vyksta arši kova“.

Tačiau nepaisant visų kylančių sunkumų, išliekantis informacinių technologijų specialistų poreikis išlieka vienu aukščiausiu šalyje, o būsimos karjeros galimybės, atlyginimas ir sąlygos vilioja moksleivius rinktis IT studijas.

IT talentus vilioja ne tik atlyginimas

Lietuvos darbo rinkos tendencijos kalba pačios už save. Didžiausią atlyginimą gaunančio darbuotojo portretas: 30-39 amžiaus vadovaujančias pozicijas užsienio kapitalo įmonėje užimantis, Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje dirbantis Informacijos ir ryšių, finansų ir draudimo bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklos atstovas.

IT sektorius talentus vilioja ne vien dideliu atlyginimu, tačiau ir tokiomis naudomis kaip papildomas sveikatos draudimas, modernus biuras su poilsio ir sveikatingumo erdvėmis, lanksčios darbo valandos, workation‘ai, įvairios komandinės veiklos ir išvykos, galimybė atsivesti augintinį į biurą ir panašiai.

Paklaustas apie papildomas motyvacines priemones, I. Dombrauskis teigia, kad jų kompanijoje pagrindinis dėmesys tenka sveikam darbo ir laisvalaikio balansui bei komfortiškos atmosferos kūrimui: „Suprantame, kad žmogiškąjį komfortą visi supranta skirtingai – vieniems tai tiesiog galimybė darbo dieną pradėti po pietų, o kitiems – proga žiemą dirbti iš Viduržemio jūros pakrantės.“

Pastebima ir kita tendencija, kad dar labiau už materialinius dalykus, darbuotojai renkasi galimybę mokytis, tobulinti savo žinias ir kompetencijas, studijuoti naujų kalbų. Siekis nuolat tobulėti ir augti profesine prasme, bene labiausiai išskiria IT talentus iš kitų specialybių, todėl ir sąlygos, bei galimybės dirbti, augti ir tobulėti sektoriuje yra vienos geriausių darbo rinkoje.


Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.