Penktadienis, balandžio 19 d.

Naujienos

Makedonietės Lietuvoje įkurtas socialinis verslas klesti

2021-08-02
Makedonietės Lietuvoje įkurtas socialinis verslas klesti
„Neįsivaizduoju, ar kada išvyksiu iš Lietuvos. Kažkas mane čia vis laiko“, – sako makedonė Sara Pavlova. Į Lietuvą studijuoti ji atvyko beveik prieš septynerius metus, o netrukus po studijų ne tik įkūrė verslą, tačiau čia ir sutiko būsimąjį vyrą.

„Draugas Draugui“ – socialinis verslas, kuris sujungia tuos, kurie duoda ir tuos, kurie gauna. „Tai ir yra priežastis, dėl ko nusprendžiau po studijų dar likti Lietuvoje, o dar po metų – 2019-aisiais susipažinau su savo būsimu vyru, kuris yra lietuvis“, – pasakojo S. Pavlova.

– Kodėl nusprendėte įkurti savo verslą Lietuvoje, kaip pasirinkote verslo idėją?

– Toks verslo modelis – draugas-draugui – Švedijoje ir Norvegijoje egzistuoja jau daugelį metų. Mūsų prekinis ženklas jau veikia ir Estijoje, kur turime 19 parduotuvių.

Idėja įkurti tokį verslą Lietuvoje kilo dviem draugams – Estijos įmonės vadovui Meelis Kibuspuu ir pastoriui Sauliui Karosui. Jie abu – įkvepiantys žmonės, abu jau turi savo gyvenimo pašaukimus.

Kai po studijų nusprendžiau likti Lietuvoje, Saulius manęs paklausė ar norėčiau pradėti šį verslą. Jam manęs ilgai įkalbinėti nereikėjo.

– Koks tai verslas ir kaip jis veikia?

– Mes gauname pelną ir skatiname ekonomiką, padedame prikelti naujam gyvenimui naudotus daiktus, taip pasirūpindami planeta, o tuo pačiu iš savo pelno remiame kelias organizacijas, nepasiturinčias šeimas.

Idėja paprasta. Norime prikelti daiktus antram gyvenimui, ir darome tai sujungdami dovanojimo džiaugsmą su gavimo džiaugsmu. Kai žmogui kažko nebereikia, bet daiktą dar galima naudoti – dažniausiai juk jį atiduodame draugui. Būtent taip kilo ir pavadinimas. Mūsų klientai ir dovanotojai yra kaip draugai, kurie keičiasi daiktais, vedini gero tikslo.

Šiuo metu mes beveik visus daiktus gauname iš Švedijos – kaip labdarą – tačiau priimame daiktus ir iš vietinių žmonių.

Dirbame dviejuose miestuose – Klaipėdoje ir Kaune, metų pabaigoje planuojame parduotuvę ir Vilniuje. Kaune įsikūrėme neseniai, o vietą pasirinkome Kauno prekybos miestelyje „Urmas“. Tikimės, kad kauniečiai taip pat aktyviai dalinsis savo daiktais.

Kai žmonės atneša savo daiktus (drabužius, indus, baldus) ir paaukoja juos mūsų parduotuvėms, jie tiesiogiai prisideda prie mūsų misijos ir tikslo. Mūsų svajonė – jog vieną dieną parduotuvės veiks tik iš vietinės labdaros. Tai leistų skirti daugiau dėmesio įvairioms socialinėms programoms.

– Kiekvienas mes, matyt, išties turime daug daiktų, kurie tampa nereikalingais?

– Gyvename tokiais laikais – mados industrija gamina tiek, kad apie 87 proc. drabužių yra išmetama į sąvartynus arba sudeginama. Taip, mes turime labai daug daiktų.

Todėl namuose išties paprasta rasti tokių, kurie nebereikalingi, nebenaudojami, bet vis dar yra geros būklės ir tinkami. Kai žmonės atneša tokius daiktus į mūsų parduotuves, mes juos išrūšiuojame ir parduodame, taip pratęsdami jų gyvavimo laiką, o pelną naudojame remti tuos, kuriems to labiausiai reikia.

– Kokie tai daiktai?

– Parduodame beveik viską, išskyrus maisto prekes. Mūsų parduotuvėje rasite baldų, drabužių, batų, žaislų, namų apyvokos prekių, antikvaro, porceliano, technikos, tekstilės gaminių, sporto prekių, dekoracijų ir daug kitų. Kai kurie mūsų pirkėjai čia ateina kaip į lobių medžioklę – nes nežinai, ką rasi.

– Minėjote, kad remiate ir organizacijas. Kokios jos?

– Šiuo metu finansiškai remiame keturias organizacijas – Dauno sindromo, VšĮ „Gyvenam“, kuri rūpinasi našlaičiais, organizuoja įvairius renginius, rūpinasi kasdieniniais jų poreikiais, suburia juos į bendruomenę ir panašiai.

Dar viena organizacija, kurią remiame, dirba su tėvais, norinčiais įsivaikinti ir jau įsivaikinusiais, taip pat remiame vasaros stovyklas vaikams su regos sutrikimais organizuojantį Klaipėdos Senamiesčio „Rotary“ klubą, taip pat Maisto banką. Be finansinės paramos, mes taip pat skiriame daiktus iš savo parduotuvės nepasiturinčioms šeimoms.

– Kaip galima paaukoti daiktus?

– Kiekvienoje parduotuvėje turime specialias dėžutes, kur ir galima palikti daiktus. Prašome žmonių atnešti daiktus, kurie yra švarūs, be dėmių, nepažeisti ir geros būklės. Tai yra vieninteliai reikalavimai.

Mūsų moto yra „Man rūpi“. Taip norime įkvėpti klientus ir bendruomenę rūpintis planeta, vienas kitu ir – svarbiausia – rūpintis nepasiturinčiais. Paskatinti žmones galvoti apie aplinką ir galvoti apie būsimas kartas. Ar rinktis naują daiktą, o gal panaudotą, tačiau geros būklės ir kuris tarnaus dar kelis metus? Tai, ką darome, mums patiems yra svarbu.

Verslosavaite.lt

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.