Naujienos

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS MAŽOJOJE LIETUVOJE: NUO RAMBYNO IKI GARSIOJO PUNŠO SMĖLIO KARČEMOJE

2020-07-31
LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS MAŽOJOJE LIETUVOJE: NUO RAMBYNO IKI GARSIOJO PUNŠO SMĖLIO KARČEMOJE

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIAS MAŽOJOJE LIETUVOJE: NUO RAMBYNO IKI GARSIOJO PUNŠO SMĖLIO KARČEMOJE

Š. m. liepos 3 d.  ant Gedimino pilies kalno Vilniuje prasidėjęs nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“  projektas Lietuvos muziejų kelias 2020 m. suka į Mažają Lietuvą.


Šių metų programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2020 m.  „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“, aplankęs žymiausias Suvalkijos kalvas ir prisiminęs jas apdainavusius poetus, liepos 31- rugpjūčio 9  dienomis kviečia kartu keliauti Mažojoje Lietuvoje.
Septynios šio regiono kultūros įstaigos – Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus ir Šilutės r. Kintų Vydūno kultūros centras, BĮ Neringos muziejai, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija, Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Lietuvos jūrų muziejus – kviečia apsilankyti jų renginiuose, kurie prasmingai atskleis šių metų Lietuvos muziejų kelio programos temą.

Mažoji Lietuva išties gali pasigirti ne tik kalnų, kalvų ir piliakalnių  gausa, bet ir jų savitumu, žinomomis ir mažiau girdėtomis legendomis, istoriniais kontekstais.  Neatsitiktinai ir Lietuvos muziejų kelio Mažojoje Lietuvoje programa prasidės ant didžiausios šio krašto įžymybės –  vienos seniausių baltų šventaviečių, žymaus lietuvių rašytojo, filosofo, švietėjo, muziko, kultūros veikėjo Vydūno pamilto, senųjų lietuvninkų susiėjimų kalbas girdėjusio, garsiąsias jų Jonines kartu šventusio - Rambyno kalno. Liepos 31 d. Martyno Jankaus muziejus ir Kintų Vydūno kultūros centras uždegs čia „Atminties ugnį“. Teatralizuotame renginyje ant Rambyno kalno bus uždegti atminimo laužai žymiausiems Mažosios Lietuvos kultūros ir politikos veikėjams, skambės dainos, žymių žmonių balso įrašai, bus skaitoma Vydūno kūryba.

Lietuvos muziejų kelio dalyvių Mažojoje Lietuvoje lauks įvairių savo formomis ir potyriais renginių mozaika. BĮ Neringos muziejai  Nidoje kviečia į ant Uošvės kalno stovinčiame rašytojo T. Manno namelyje vyksiantį pokalbį- paskaitą „Kuršių nerijos kraštovaizdis- kūrėjų įkvėpimo žemė“ (07.31), Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija Juodkrantėje organizuos kūrybines dirbtuves „Smėlis, kalvos ir paveikslai“ (08.02), Šilutės Hugo Šojaus muziejus lauks lankytojų teatralizuotoje ekskursijoje „Žvalgantis nuo Juknaičių Alkos kalno“ (08.05), nuo Eketės piliakalnio „Legendų takais“ kvies pasivaikščioti Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejus (08.07).

Na o kelionė Mažojoje Lietuvoje baigsis lyg senais keliautojų laikais, kuomet pailsusiems pamario smėlynų keliais pašto vežimus traukiantiems arkliams pailsėti, ar lietaus išskalbtiems  keliautojų apsiaustams išdžiovinti nebuvo geresnės vietos už karčemą. Lietuvos jūrų muziejaus lauko parodos „Smėlio karčemos (Sandkrug) kalnas“ atidarymo renginyje (08.09) bus galima susipažinti su Smėlio karčemos istorija, paviešėti trumpai šiai progai atgijusioje karčemoje ir netgi paragauti garsiojo punšo.

Pailsėję ir pilni Mažosios Lietuvos muziejininkų renginiuose patirtų įspūdžių keliausime į Žemaitiją. Rugpjūčio 10 d. Mažosios Lietuvos kalnai ir piliakalniai Lietuvos muziejų kelio 2020 m.  „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“  renginių estafetę perduos  Medvėgalio ir Šatrijos  kraštui.

Taip jau šiais metais susiklostė, kad turime išskirtinę galimybę, o gal net prievolę aplankyti ir nuodugniai susipažinti su savo šalies gamtos, kultūros ir paveldo turtais. Ir daryti tai turime nuoširdžiai,  atsakingai, saugodami save, savo artimuosius ir aplinkinius. Atsižvelgiant į tai beveik visi Lietuvos muziejų kelio renginiai Mažojoje Lietuvoje organizuojami atvirose erdvėse.

 

Papildomą informaciją teikia Mažosios Lietuvos regiono muziejų koordinatorė Liudvika Burzdžiuvienė el. paštu  m.jankausmuz@gmail.com  arba  tel. +370 656 15021.

 

Projekto programos organizatorius - Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir „Vaizdo upė“
Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.
Informacinis partneris – Lietuvos radijas ir televizija.

 

Visa „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Informacija +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com

 

 

Išsami Lietuvos muziejų kelio programa MAŽOJOJE LIETUVOJE

 liepos 31–rugpjūčio 9 d.

 

Liepos 31 d. (penktadienis)

18.00. Pokalbis-paskaitaKuršių nerijos kraštovaizdis – kūrėjų įkvėpimo žemė“ ant Uošvės kalno Nidoje

Gležna pušelė išlinkusiu kamienu, žemiau žvejų namai, dešinėje pusėje Kuršių marios ir tolumoje Bulvikio ragas – toks Nidos gamtovaizdis, atsiveriantis nuo Uošvės kalno Skruzdynėje, XIX a. pabaigoje–XX a. pirmoje pusėje dailininkų ir fotografų pradėtas vadinti „itališku vaizdu“. Šį Nidos gamtovaizdį tapė daugelis čia dirbusių dailininkų, iš jų: B. F. Behrendt’as, E. Wirth, W. Riemann’as, M. Pechstein’as, E. Mollenhauer’is ir kiti. 1930 m., Thom’ui Mann’ui pasistačius vasarnamį ant Uošvės kalno, „itališkas vaizdas“ pradėtas sieti su rašytojo vardu. „Tas vietas reikia pamatyti, kaip Italiją ar Ispaniją“, – teigė rašytojas.

Pasakos Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikė dr. Nijolė Strakauskaitė.

Renginys nemokamas

Organizatoriai: BĮ Neringos muziejai, Skruzdynės g. 17, Nida, tel. (8 469)  52 260
Susitikime Tomo Mano namelyje ant Uošvės kalno,
Skruzdynės g. 17, Nida.

Liepos 31 d. (penktadienis)

18.00. Teatralizuotas renginys „Atminties ugnis“ ant Rambyno kalno Bitėnuose

Ant legendomis apipinto Rambyno kalno Vydūno misterijos dvasioje uždegsime atminimo deglus žymiausiems Mažosios Lietuvos kultūros ir politikos veikėjams, išgirsime jų balso įrašus, Mažosios Lietuvos dainas, dalyvausime Vydūno skaitymuose.
Renginys nemokamas

Organizatoriai: Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, Martyno Jankaus g. 5, Bitėnai, tel. (8 441)  42 736, mob. tel. 8 656  15 021;

Šilutės r. Kintų Vydūno kultūros centras, Kuršių g. 22, Kintai, tel. (8 441)  47 379
Susitikime ant
Rambyno kalno (Bitėnai, Lumpėnų sen., Pagėgių sav.). Koordinatės 55°5′16.07″ š. pl., 22°1′17.79″ r. ilg.

 

Rugpjūčio 2 d. (sekmadienis)

15.00–18.00. Kūrybinės dirbtuvės „Smėlis, kalvos ir paveikslai“ Juodkrantėje
Susitikimas su parodos „Briedis kopose ir kiti Kuršių nerijos animalistiniai motyvai“ kuratoriais, ekskursija parodoje, pokalbis apie Nidos dailininkų koloniją, kūrybinės dirbtuvės.
Renginys nemokamas
Organizatorius: Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio galerija, Liepų g. 33, Klaipėda, mob. tel. 8 616  16 550

Susitikime Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje, Liudviko Rėzos g. 3, Juodkrantė, Neringa.

 

Rugpjūčio 5 d. (trečiadienis)
16.00.
Teatralizuota ekskursija „Žvalgantis nuo Juknaičių Alkos kalno“
Išvykoje prie Alkos kalno klausysimės „Ramytės“ ansamblio dainų, pasakojimo apie Alkos kalno struktūros pokyčius ir kalvos reikšmę priešistorinėms bendruomenėms, apie kalną kaip jaunimo pasilinksminimų vietą naujaisiais laikais. Dainuosime kartu, mokysimės eiti ratelį, klausysimės senovės padavimų.
Pasakojama, kad ant kalno buvo aukuras ir kunigaikščio rūmai, kuriuose gyvenęs valdovas su dukra Laimute. Gyventojams apsikrikštijus, senieji dievai įnirto ir per vieną puotą žmonės ir pastatai su dideliu trenksmu kalne prasmego.
Senovėje ši vieta garbinta vietos gyventojų. Pasak padavimų, kiekvienas praeidamas nusiimdavęs kepurę ir sakydavęs: „Labas vakaras, ponas Alkos kalne“. Jei žmonės to nedarydavę, nematoma ranka numušdavusi nuo galvos kepurę.
Renginys nemokamas
Organizatorius:
Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Lietuvininkų g. 4, Šilutė, mob. tel. 8 602  02 967

Susitikime ant Juknaičių Alkos kalno (Juknaičių sen., Šilutės r.). Koordinatės: 55°17′52″š. pl., 21°33′33″r. ilg.

Rugpjūčio 7 d. (penktadienis)
18.00. Teatralizuota ekskursija „Legendų takais“

Skambant legendoms ir dainoms, lydimi archeologų dr. Jono Genio, prof. habil. dr. Vlado Žulkaus ir Romos Songailaitės, žvalgysimės po šlovingą Eketės piliakalnio ir jo gyventojų praeitį. Programoje dalyvauja Slengių daugiafunkcio centro-mokyklos etnomuzikavimo studijos nariai ir kapela „Martvežiai“.

Eketės piliakalnis stūkso aukštame dešiniajame Eketės krante, netoli santakos su Akmena-Dane. Piliakalnio vardas siejamas su 1252 m. Kuršo žemių dalybų akte ir 1285 m. istoriniuose šaltiniuose minima Eketės (Akute, Acheté) vietove, datuojamas II–XIII a. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.
Renginys nemokamas

Būtina išankstinė registracija tel. (8 46)  41 05 27, mob. tel. 8 601  01 082

Organizatorius: Klaipėdos miesto savivaldybės Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Didžioji vandens g. 2, Klaipėda, tel. (8 46)  21 97 24
Susitikime ant Eketės piliakalnio (Sendvario sen., Klaipėdos r.). K
oordinatės 55° 47′ 31.2″ š.pl., 21° 10′ 48″ r. ilg.

Rugpjūčio 9 d. (sekmadienis)

17.00. Lauko parodos „Smėlio karčemos (Sandkrug) kalnas“ atidarymo renginys
Lauko parodoje pristatoma Smėlio karčemos istorija. Parodos atidarymo metu trumpam atgis šios karčemos veikla, bus galima susipažinti su joje apsistojusiais keliautojais, paragauti garsiojo punšo.
Siaura Kuršių nerijos smėlio juosta buvo arčiausia pasiekti Sembą ir Kuršą. Kelionė nerijos kopomis ir pajūrio smėlynais arkliais, vežimu ar karieta buvo varginanti, trukdavo dvi tris paras. Todėl XIV–XIX a. palei kelią kūrėsi karčemų tinklas. Nerijoje prieš Klaipėdą išvargusiems keleiviams, kurjeriams, paštininkams ir vežikams tekdavo laukti atplaukiančio irklinio kelto, todėl čia taip pat buvo įkurta karčema. Amžiams bėgant dėl smėlio pustymų ir audrų mariose ji keitė savo vietą. Dabar smuklės sodybvietė, apaugusi alyvomis, vadinama Smėlio karčemos kalnu. Šalia šio kalno stūkso Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III ąžuolai, o kaip neseniai nustatyta, ir prezidento Antano Smetonos ąžuolas.
Renginys nemokamas
Organizatorius: Lietuvos jūrų muziejus, Smiltynės pl. 3, Klaipėda, mob. tel. 8 698  53 023

Susitikime Smiltynėje, prie Senosios perkėlos (Smiltynės pl. 1, Klaipėda). Koordinatės 55°42′10″ š. pl. 21°07′00″ r. ilg.

 

 

www.muziejukelias.lt

Informacija tel. +370 5  279 0918, el. paštu muziejukelias@gmail.com

  
Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.