Naujienos

Lėtinis sinusitas

2024-05-13
Lėtinis sinusitas

Pagal apibrėžimą lėtinis sinusitas reiškia, jog sinusito simptomai tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius. Tai yra nosies užsikimšimo simptomai, išskyros iš nosies, veido ir galvos skausmas, nosies užgulimas, juslės pakitimai. Tikriausiai dažniausia lėtinio sinusito priežastis yra nepakankamas ūminio epizodo išgydymas dėl gydymo stokos arba dėl labai virulentiškos sukėlėjo bakterijos buvimo gleivinėje. Lėtinio sinusito išsivystymo rizikos veiksniai yra alergija, nealerginis lėtinis rinitas, imunodeficito ligos sindromai, anatominės anomalijos, dėl kurių prastas sinusų nutekėjimas, cistinė fibrozė ir būklės, kai prastai juda nosies ir sinusų gleivės.

   

Priežastys

Sinusai yra keturios ertmių grupės, esančios virš, tarp, žemiau arba už akiduobės. Nors jų funkcija nėra aiški, manoma, kad dėl jų buvimo kaukolė tampa lengvesnė. Kiekvienas sinusas turi gleivinę, kurioje yra gleives gaminančių liaukų. Šios gleivės nuteka link natūralios drenažo angos, o po mikroskopu pamatytumėte, kaip mažos, į plauką panašios blakstienėlės nukreipia gleives link natūralaus nutekėjimo taško. Dėl vieno iš aukščiau paminėtų rizikos veiksnių arba po virusinės infekcijos paburksta sinusų gleivinė, padidėja gleivių gamyba, o kartais užsikemša natūrali nutekėjimo anga, sukelianti gleivių sąstingį. Sustingusios gleivės visada užsikrečia, o tai sukelia didesnį uždegimą ir tirštų gleivių susidarymą, kurios negali nutekėti. Ilgainiui sinuso gleivinė išsipučia tiek, kad užima visą sinusą ir palaipsniui dėl padidėjusio slėgio išsikiša pro natūralų nutekėjimo kanalą ir tai yra pirmasis nosies polipų vystymosi etapas.

Dažniausi mikroorganizmai, sukeliantys lėtinį sinusitą, yra Streptococcus pneumonia, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus ir Moraxella catarrhalis.

   

Gydymas

Dažnai būna užsikimšusi natūralaus drenažo anga po vidurine nosies "kriauklele", dėl to padidėja vidinis spaudimas ir gleivių užkratas išplinta. Kartais polipai pastebimi pažengusiose sinusų ligos stadijose. Diagnozę dar labiau padeda patvirtinti vaizdiniai tyrimai, naudojant kompiuterinę tomografiją, kuri atvaizduoja visus sinusus, o esamos ligos sunkumui įvertinti naudojama klasifikavimo sistema.

Šiuo metu dauguma pacientų, sergančių lėtiniu sinusitu, gali būti sėkmingai gydomi medikamentiniu gydymu, kurį sudaro antibiotikai, nosies užgulimą mažinantys vaistai, nosies steroidinių hormonų purškalai, geriamieji steroidų deriniai ir antihistamininiai vaistai nuo alergijos.

Jei po tinkamo medicininio gydymo po 1 – 3 mėnesių nepavyks išspręsti problemos, gali prireikti chirurginės intervencijos. Chirurgijos tikslas – ištaisyti bet kokias anatomines deformacijas, pagerinti sinusų drenažą, pašalinti nosies polipus, taip pagerinant natūralų gleivių nutekėjimą ir gerinant galimybes gauti gydymą ateityje. Šias procedūras atlieka LOR gydytojas.

Daugiau skaitykite Medicinos Info svetainėje.

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.