Ketvirtadienis, balandžio 18 d.

Naujienos

Kas yra kredito reitingas ir kaip jį pagerinti?

2022-06-27
Kas yra kredito reitingas ir kaip jį pagerinti?
Kredito reitingas – sąvoka, su kuria paprastai susiduriame tik tuomet, kai kyla poreikis pasiskolinti pinigų, dažniausiai – dideliems pirkiniams. O dideli pirkiniai reiškia ir nemažas palūkanas, kurias nustatant, vienas iš rodiklių kaip tik ir yra kredito reitingas.

Tad svarbu susipažinti su būdais, kaip galime pagerinti savo kredito reitingą, kad gautume pageidaujamo dydžio paskolą ir sutaupytume kredito palūkanų sąskaita.

Kredito reitingas – kas tai?

Tai vienas svarbiausių rodiklių, skirtų skolintojui – paprastai bankui, kreditoriui ar investuotojui – įvertinti, kaip norinčiam skolintis pinigų asmeniui gali sektis juos grąžinti. Kredito reitingas skolintojui parodo: ar asmeniui galima skolinti pinigų, kiek jam galima skolinti pinigų ir už kokias palūkanas šiuos pinigus jam verta paskolinti. Tiesa, tai nėra vienintelis aspektas, skirtas įvertinti asmens galimybes skolintis, tačiau vis tiek labai svarbus.

Kuo asmens kredito reitingas žemesnis, tuo didesnė rizika, kad skolininkas nesugebės laiku grąžinti skolos. Reitingas iš esmės signalizuoja apie asmens įpročius ir galimybes planuoti savo finansus ir vykdyti finansinius įsipareigojimus. Be to, žemas reitingas kelia paskolos palūkanų normą, o aukštas – mažina, tad būdami finansiškai drausmingi, galime pasiskolinti pinigų geresnėmis sąlygomis.

Susipažinkite su savo kredito istorija

Tam, kad galėtumėte pagerinti savo kredito reitingą ir istoriją, visų pirma, turėtumėte išsamiai su ja susipažinti. „Bendraudama su sertifikuotais būsto kreditų konsultantais nuolat išgirstu jų nuostabą, kad konsultuojami klientai savo kreditingumu domėtis pradeda tik tuomet, kai nusprendžia imti būsto paskolą. Iš tiesų, tam kad galėtume pagerinti savo kredito reitingą, juo pasidomėti rekomenduojama mažiausiai vienerius metus iki paskolos ėmimo, kadangi bankams dažnai būna svarbi pastarųjų metų mokėjimo istorija. Savo kredito reitingą sužinoję anksčiau, dar turėsite laiko jį pagerinti“, – sako Indrė Dobrovolskė, „M Capital“ vykdančioji direktorė.

Informacija apie tai, kaip vykdėte savo finansinius įsipareigojimus, saugoma 10 m. Ją peržiūrėti galite puslapyje manocreditinfo.lt, kuriam perduodamos visos su finansine drausme ir elgesiu susijusios naujienos – tai vienintelė vieta, kurioje galima kredito istoriją sužinoti savarankiškai. Taip pat prieigą prie mūsų kredito istorijos turi bankai, lizingai, mobiliojo ryšio operatoriai, vartojimo kreditų įmonės.

Sužinoti savo kreditingumo istoriją verta dėl kelių priežasčių. Visų pirma, tam, kad pokalbio dėl paskolos gavimo su skolinančios įmonės darbuotoju metu būtumėte susipažinęs su savo kredito istorijos kritiniais momentais ir gebėtumėte juos paaiškinti. Kiekvieno asmens situacija vertinama individualiai, tad sklandus situacijos paaiškinimas gali pataisyti jūsų padėtį. Antra, detaliai išnagrinėję kredito istoriją ir radę joje netikslumų, turėsite progą juos ištaisyti.

Pataisykite netikslumus

Jeigu tyrinėdami savo kredito istoriją, pastebėjote pradelstą mokėjimą, nors tikrai žinote, kad jį įvykdėte laiku, šį nesusipratimą derėtų išsiaiškinti su klaidingus duomenis pateikusios institucijos atstovu. Jeigu turite išsaugoję, pateikite įmonei mokėjimo išrašą, o jei nepasieksite savo – šį dokumentą nusiųskite ir kredito istoriją kaupiančiai bendrovei. Ištaisę šias nors ir menkas klaidas, galėsite pagerinti savo kredito reitingą.

Laiku apmokėkite sąskaitas

Dažnas iš mūsų net nepagalvoja, kad mūsų kredito istorijai gali kenkti pradelstas nedidelis mokėjimas. Net kai negalime laiku apmokėti sąskaitų dėl objektyvių priežasčių – netekome darbo, susirgome ar pan., vertinant mūsų gebėjimą vykdyti finansinius įsipareigojimus, šios aplinkybės visiškai nėra svarbios.

Tiesa, nereikia nerimauti, jeigu mokėjimą pradelsėte vos kelias dienas. Visgi, jeigu dėl neapmokėtos sąskaitos ima „kapsėti“ delspinigiai, šis faktas kaipmat pateks į jūsų kredito istoriją. Tad, kuo drausmingiau mokate sąskaitas, tuo geresnis bus jūsų kredito reitingas.

Skolinimasis naudojant kredito kortelę – bloga idėja

Daugiau kaip du dešimtmečius kreditavimo srityje skirtinguose bankuose dirbusi I. Dobrovolskė pastebi, kad nevertėtų skolintis lėšas naudojant kreditines korteles.

„Pirma, tai ir vėl iš dalies rodo, kad jums vis pritrūksta pinigų – negebate planuoti, tvariai valdyti savo finansų. Antra, turite suprasti, kad kreditinių kortelių palūkanos yra išties nemenkos, todėl skolindamiesi su kreditine kortele, visuomet pralaimite – papildomai mokate ir už prekę, ir už tai, kad galėjote pasinaudoti kreditine kortele.“

Žmonės dažnai galvoja, kad kreditinėje kortelėje esančios lėšos yra tarsi jų asmeniniai pinigai, tačiau taip nėra – naudodamiesi kreditine kortele, iš tiesų skolinamasi iš banko. Tiek naudojimasis kreditine kortele, tiek joje nuo panaudotos kredito sumos „prikapsėję“ mokesčiai gali turėti įtakos jūsų kredito reitingo prastėjimui, todėl verčiau stenkitės kreditinėmis kortelėmis nesinaudoti arba naudotis tik absoliučiai neišvengiamais atvejais.

Turėkite finansinį rezervą

Netikėtai įvykus nelaimei, susirgus, netekus darbo, šeimos nario ar dėl kitų priežasčių praradus pajamų šaltinį ir negebant laiku vykdyti finansinių įsipareigojimų, greičiausiai nukentės ir jūsų kredito reitingas. To galite išvengti turėdami santaupų. Specialistai rekomenduoja turėti mažiausiai 3-6 mėn. atlyginimo dydžio rezervą. Šie pinigai padės laiku apmokėti sąskaitas ir pragyventi, kol susirasite kitą darbą, pasveiksite ar aplinkybės ir vėl stos į savo vėžias.

Paskolos prašykite prieš didžiuosius gyvenimo pokyčius

Jeigu planuojate išeiti motinystės atostogų, padaryti darbinę pauzę, pradėti nuosavą verslą, paskolą pasiimkite prieš įgyvendinant šiuos pokyčius. Reikia suprasti, kad vertinant mūsų galimybes skolintis, vienas iš faktorių yra gaunamos pajamos. Įvykus pokyčiams, neretai pajamos sumažėja arba jos gali tapti nepastovios. Tuomet bendras finansinis „paveikslas“ atrodys netvariai ir tai turės įtakos skolintojui vertinant jūsų galimybes grąžinti pasiskolintus pinigus.

Sutuoktinis taip pat svarbus

Jei esate susituokę ir prieš santuoką nepasirašėte vedybų sutarties, po santuokos abiejų sutuoktinių turtas tampa bendras. Tad planuojant imti paskolą, jūsų antra pusė automatiškai taps bendraskoliu. „Kadangi bankui esate tarsi vienas skolininkas, jis vertina abiejų skolinimosi galimybes ir, žinoma, kredito reitingą. Tad prieš imant paskolą, išvardytų patarimų turėtų laikytis abu sutuoktiniai, kadangi vieno iš poros žmonių finansinės problemos gali neabejotinai pakenkti ir antrajai pusei“, – primena I. Dobrovolskė.

Verslosavaite.lt

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.