Naujienos

Kada bendradarbiavimo sutartis gali būti lygi darbo santykiams?

2024-08-29
Kada bendradarbiavimo sutartis gali būti lygi darbo santykiams?

Įvairios verslo formos ir lankstus darbas tapo neatsiejama šiuolaikinės darbo rinkos dalimi. Darbdaviai ir darbuotojai vis dažniau renkasi ne tradicines darbo sutartis, o bendradarbiavimo ar paslaugų teikimo sutartis. Tačiau svarbu žinoti, kad tam tikrais atvejais šios sutartys gali būti laikomos darbo santykiais. Kuo tai reikšminga ir kokie požymiai leidžia nustatyti, ar bendradarbiavimo sutartis prilygsta darbo santykiams?

 

1 kriterijus: rūšiniais požymiais apibrėžtas darbas

 

Pirmasis ir bene svarbiausias požymis, kuris gali parodyti, kad tarp šalių egzistuoja darbo santykiai, yra rūšiniais požymiais apibrėžtas darbas. Tai reiškia, kad šalys nesitaria dėl konkretaus rezultato, o susitaria dėl tam tikrų funkcijų atlikimo per tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, jei konsultantas sudaro sutartį su įmone ir nuolat teikia paslaugas, kurios neatitinka konkretaus galutinio rezultato (pvz., ataskaitos pateikimo), tokia situacija gali būti prilyginama darbo santykiams.

 

Darbo teisės advokatai pabrėžia, kad šis požymis yra vienas esminių kriterijų, leidžiančių identifikuoti darbo santykius. Kai darbas yra orientuotas ne į galutinį rezultatą, o į nuolatines funkcijas, tai dažnai sukuria situaciją, kai darbo sutarties ypatybės yra paneigiamos, net jei sutartis oficialiai vadinama kitaip.

 

2 kriterijus: periodiškas darbo užmokesčio mokėjimas

 

Antrasis požymis, rodantis darbo santykius, yra periodiškas darbo užmokesčio mokėjimas. Tai reiškia, kad atlygis yra mokamas ne už konkretaus darbo atlikimą, bet reguliariai, nepriklausomai nuo pasiekto rezultato. Pavyzdžiui, jei asmeniui mokama kas mėnesį už paslaugų teikimą, net jei tai įvardijama kaip paslaugos kaina, realiai tai gali būti prilyginama darbo užmokesčiui.

 

Svarbu pažymėti, kad tokia užmokesčio struktūra ne tik rodo darbo santykius, bet ir gali sukelti teisinių pasekmių tiek darbdaviui, tiek darbuotojui. Jei institucijos nustato, kad ši sistema iš tiesų slepia darbo santykius, įmonė gali susidurti su teisinėmis sankcijomis dėl neteisingo mokesčių apskaičiavimo ir kitų darbo teisės pažeidimų.

 

3 kriterijus: pavaldumas ir kontrolė

 

Trečiasis ir dažnai pats ryškiausias darbo santykių požymis yra pavaldumas. Šis požymis reiškia, kad darbuotojas nėra visiškai nepriklausomas nuo darbdavio, o privalo vykdyti jo nurodymus ir dirbti pagal nustatytą tvarką. Pavyzdžiui, jei paslaugų teikėjas turi laikytis įmonės vidaus tvarkos taisyklių, dirbti pagal nustatytą grafiką ir atitikti kitus vidinius reikalavimus, tai gali būti laikoma darbo santykiais.

 

Pavaldumo požymis yra itin svarbus, nes rodo, kad darbuotojas nėra laisvas savo veikloje, o yra priklausomas nuo darbdavio sprendimų. Tai yra esminė darbo santykių savybė, dėl kurios bendradarbiavimo sutartis gali būti peržiūrima kaip darbo sutartis, ypač jei tokia kontrolė apima didžiąją dalį darbuotojo veiklos.

 

Bandymas apeiti darbo teisės normas gali atnešti nemalonumų

 

Nors bendradarbiavimo sutartys dažnai atrodo kaip patogus būdas apeiti griežtas darbo teisės taisykles, tokios praktikos gali sukelti rimtų pasekmių tiek darbdaviui, tiek darbuotojui. Jei sutartyje esantys elementai atitinka darbo santykiams būdingus požymius, sutartis gali būti peržiūrima ir pripažįstama darbo santykiais, o tai reiškia, kad bus taikomos visos darbo teisės nuostatos.

 

Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, jei kyla ginčas dėl sutarties pobūdžio, Darbo inspekcija ar teismas gali įvertinti realius santykius tarp šalių ir nustatyti, ar jie atitinka darbo santykius, nepriklausomai nuo sutarties pavadinimo. Šis procesas gali būti sudėtingas ir reikalauti gilių teisinių žinių, todėl būtina konsultuotis su darbo teisės advokatais, kurie gali padėti užtikrinti, kad sudarytos sutartys atitiktų įstatymų reikalavimus ir apsaugotų abiejų šalių interesus.

 

Taigi, verta pasvarstyti, kaip suderinti lankstumą ir teisinių reikalavimų laikymąsi, kad abi šalys galėtų saugiai ir efektyviai vykdyti savo veiklą. Galbūt atsakymas slypi ne tik tinkamai parengtose sutartyse, bet ir abipusėje pagarboje bei pasitikėjime tarp darbdavio ir darbuotojo, užtikrinant, kad abu turėtų aiškų savo teisių ir pareigų supratimą?

Svetainė yra atnaujinama. Galimi smulkūs nesklandumai.