Gegužės 22 d., TrečiadienisApie tuos, kurie neieško ir kurių ieško kiti

Paskelbta: 2019-04-25 09:38:58, paimta iš www.verslosavaite.lt

Daugeliui žmonių darbo pokalbis yra labai daug streso sukeliantis procesas. Tačiau ne visiems, kadangi yra darbuotojų, kuriems net netenka ieškoti darbo, nes juos pačius susiranda. Tai – vadovai, specialistai, profesionalai, kurių kompetencijos labai vertinamos.
Daugeliui žmonių darbo pokalbis yra labai daug streso sukeliantis procesas. Tačiau ne visiems, kadangi yra darbuotojų, kuriems net netenka ieškoti darbo, nes juos pačius susiranda. Tai – vadovai, specialistai, profesionalai, kurių kompetencijos labai vertinamos.

Daugelis įmonių skundžiasi, kad surasti gerus vadovus yra sudėtingas darbas, tad būtina kreiptis į personalo atrankų specialistus, kurie užsiima vadovų paieška.

Kur yra geriausi vadovai?

Garsiai kalbama, kad rinkoje labai trūksta statybininkų, vairuotojų bei kitų panašių specialistų, tačiau tikrai neakcentuojama, kad nebeliko vadovų, kurie imtų į savo rankas įmones ir padėtų joms siekti geresnių rezultatų. Tiesa, trūkumas yra, tik dažniausiai tai nėra garsiai akcentuojama, kadangi būtent profesionalai užsiima „galvų medžiokle“. Dėl specifinio darbo pobūdžio vadovavimui netinka bet kas. Geriausi kandidatai yra ieškomi, o ne patys turi ieškoti.

Darbo rinkos institutai tikina, kad vadovų trūkumas neatsiejamas nuo emigracijos, kuri paskatino gerus specialistus tobulintis kitur. Tiesa, pastebima ir palanki tendencija. Įgavę daugiau patirties vadovai grįžta ir darbinasi į lietuviškas įmones taip į jas atnešdami daugiau vakarietiškos kultūros ir inovacijų. Žinoma, ne visos įmonės gali sau leisti samdytis gerą vadovą. Kadangi Lietuvoje dominuoja mažas bei vidutinis verslas – vadovų poreikis taip pat yra mažesnis.

Vadovų „auginimas“ ir „viliojimas“

Kol vienos didelės įmonės stengiasi rasti gerus vadovus peržiūrėdami kitų įmonių žmogiškuosius resursus, tuo tarpu kitos „auginasi“ vadovus savo įmonės viduje. Suprantama, kad tokiu atveju reikalinga labai lanksti asmenybė, kuri nori augti ir tuo pačiu gali save atiduoti maksimaliai tiek, kiek reikia, kad įmonės plėtra būtų sėkminga. Visgi, tai vis tiek našesnis pasirinkimas nei kad vadovo „skolinimasis“ iš kito įmonės.

Nors dažniausiai tokiose pozicijose dirba labai racionaliai mąstančios universalios asmenybės, tačiau brendimas tam tikroje įmonėje ir augimas kartu su ja padeda ne tik sudominti puikią asmenybę, tačiau ir išlaikyti lojalų darbuotoją, kuriam renkantis darbo vietą svarbiausiu aspektu tampa ne darbo užmokestis, tačiau vieta, aplinka, kurioje jis dirba.

Vadovų atrankos ypatumai

Nors sakome, kad vadovams nereikia ieškoti darbo vietos, kadangi įmonės juos susiranda pačios, tačiau prieš konkrečiam kandidatui pasiūlius tam tikrą poziciją – vadovų atranką vykdančios įmonės atlieka labai kruopštų ir sudėtingą darbą, kurio metu analizuojama, koks vadovas labiausiai tinka, kokiomis savybėmis jis turi pasižymėti ir, svarbiausia, kokią patirtį jis privalo turėti.

Vadovas turi ne tik prižiūrėti įmonę ir tuo pačiu didinti jos pelną, priimti strategiškai tinkamiausius sprendimus. Retas supranta, kad geras vadovas turi motyvuoti kiekvieną darbuotoją atskirai, tapti įkvėpimo šaltiniu, kadangi kiekvienas darbuotojas vieningai dirbdamas vardan konkretaus tikslo taip pat prisideda prie įmonės gerinimo. Akivaizdu, kad rasti tokią universalią asmenybę gali būti labai sudėtinga. Tiesa – įmanoma.

Vadovai 2019-aisiais: ko reikia įmonei?

Nors vadovas yra darbuotojas, kuris dažniausiai pasižymi universaliomis charakterio savybėmis, visgi, kiekvienais metais akcentuojami tam tikri niuansai, kurie geriausiai apibrėžia vadovų poreikį, tiksliau, ko reikia įmonėms.

Šiuo metu vis garsiau kalbama apie vadovus, kurie kuo daugiau dėmesio skirtų komandos formavimui bei vertybių puoselėjimui. Taip pat ieškoma vadovo, kuris domėtųsi informacinėmis technologijomis. Nors jo darbas nėra tiesiogiai su tuo susijęs, tačiau šiuolaikinio verslo dalis yra neatsiejama nuo technologijų, tad pagrindai yra būtini. Lygiai taip pat kaip ir domėjimasis naujais dalykais, kurie vyksta IT srityje.

Vadovų atranka darosi vis intensyvesnė, kadangi rasti universalius vadovus, kurie puikiai valdytų dideles įmones ir tuo pačiu motyvuotų darbuotojus, galiausiai, kurie drąsiai priimtų inovatyvius sprendimus – darosi vis sunkiau.

Verslosavaite.lt